UKS ATLETA w ORLEN Warsaw Marathon

W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku odbyła się piąta, jubileuszowa edycja ORLEN Warsaw Marathon. Największa impreza biegowa w Polsce. Mimo chłodnej aury na trasie ORLEN Warsaw Marathon panowała gorąca atmosfera. W maratonie triumfował Kenijczyk Felix Kimutai, a w biegu OSHEE 10 km ze zwycięstwa cieszył się Dmytro Lashyn z Ukrainy. Mistrzostwo Polski w maratonie mężczyzn po raz kolejny wywalczył Artur Kozłowski. W Narodowym Święcie Sportu – ORLEN Warsaw Marathon i ORLEN Warsaw Games – łącznie wzięło udział 36 tysięcy uczestników.

Trudne warunki pogodowe nie odstraszyły biegaczy, którzy tłumnie stawili się na starcie ORLEN Warsaw Marathon. Punktualnie o 9 rano, po sygnale dźwiękowym nadanym przez Anitę Włodarczyk, tysiące osób wystartowało z Wybrzeża Szczecińskiego: na północ maratończycy, a na południe zawodnicy biegu na 10 km.

Na mecie jako pierwsi pojawili się zawodnicy biegu OSHEE 10 km. Emocjonujący finisz rozgrzał kibiców, którzy głośno mobilizowali biegaczy. Ostatecznie, po zaciętym finiszu zwyciężył Dmytro Lashyn z Ukrainy, osiągając znakomity czas 0:29:02. Najlepsza wśród kobiet Svetlana Kudelish z Białorusi przebiegła 10 km w czasie 0:33:12.

Najbardziej emocjonująca rywalizacja rozegrała się jednak wśród 6625 biegaczy na królewskim dystansie 42 km i 195 metrów. Wynik rozstrzygnął się dopiero na ostatnich kilometrach. Po zaciętym finiszu zwyciężył Kenijczyk Felix Kimutai, osiągając znakomity jak na panujące warunki czas 2:10:34. Drugi, z półtoraminutową stratą, zameldował się Alex Saekwo. Miejsca na podium uzupełnił najszybszy Polak, zeszłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon Artur Kozłowski, który został jednocześnie Mistrzem Polski z czasem 2:12:38.

W tak szerokim gronie maratończyków nadzwyczaj dobrze wystartował działacz UKS Atleta i sympatyk biegania długich dystansów Michał Zalewski uzyskując czas 3:46.20. W klasyfikacji open uplasował się na 2183 pozycji, wśród mężczyzn był 2040, a w kategorii wiekowej 40+ zajął 774 lokatę. Jak pokazują zajęte lokaty, reprezentat UKS ATLETA pozostawił za sobą 2/3 zawodników. Gratulujemy i życzymy pomyślności w kolejnych próbach.

Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Białorusinka Nastassia Ivanova, osiągając czas 2:28:44. Pierwszą Polką była Izabela Trzaskalska, która do zwyciężczyni straciła nieco ponad minutę. Najlepszym zawodnikiem w kategorii handbike był natomiast Rafał Wilk, który trasę półmaratonu pokonał w czasie 0:31:32.

WN