MISTRZOSTWA POLSKI U-20 PUŁAWY 2019

Przyszedł czas na MISTRZOSTWA POLSKI 23 JUNIOREK I 63 JUNIORÓW w podnoszeniu ciężarów. Odbyły się one w Puławach od 22 do 24 marca 2019r od godzin porannych aż po północ.

Uczniowski Klub Sportowy ATLETA Ostrołęka reprezentowało dwóch juniorów: Dominik Kulesza i Rafał Gnoza.

W sobotę 23 marca 2019 o 19:00 wśród 25 startujących w kategorii wagowej 96kg rozpoczął rywalizację o jak najwyższą lokatę Dominik Kulesza. Dominik jak zawsze rozpoczął asekuracyjnie. Pierwsze podejście rwania wykonał bezproblemowo na ciężarze sztangi 105kg. W drugiej próbie zadysponował na sztangę 115kg, które również powędrowało poprawnie nad jego głowę. Trzecie podejście to próba bicia rekordu życiowego tego zawodnika o 2kg. Sztanga o wadze 117kg przygotowana, na pomost wychodzi Dominik, gromkie pokrzyki kibiców a następnie absolutna cisza na widowni. W skupieniu przybiera właściwą pozycję, zapina uścisk dłoni na gryfie i jednym ruchem wyrywa sztangę do góry ustanawiając nowy rekord życiowy w rwaniu. Zaliczenie tego podejścia przez Dominika zmusza rywali do podejść o wyższych ciężarach.  W rezultacie zajmuje ósmą lokatę po rwaniu, gdzie 7 miejsce to 1kg więcej a 6 o 2kg więcej. Po 30 minutowej odpoczynku rozpoczyna się kolejny bój podnoszenia ciężarów – podrzut. Dominik w pierwszym podejściu podrzutu zarzuca, wstaje i wybija bez trudu 132kg ważącą sztangę. Tu podobnie jak w rwaniu, do drugiego podejścia wskazuje ciężar o 10kg więcej, który jest o 1kg większy od rekordu życiowego. To podejście również uzyskuje uznanie w oczach sędziów i staje się nowym rekordem życiowym w podrzucie zawodnika. Następuje czas podejścia do ostatniej (trzeciej) próby w podrzucie. Wspólnie z trenerem ustalono, że to podejście będzie do sztangi o wadze 145 kilogramów. Sztanga o tym ciężarze została wybita przez Dominika w górę poprawnie. Walczył ambitnie o utrzymanie tego ciężaru, wędrując po pomoście by się zatrzymać w 3 sekundowym bezruchu, ale za krótkie utrzymanie i sędziowie nie uznają tego podejścia. Po pasjonującej walce Kulesza uzyskuje w dwuboju 259kg, ustanawia 3 rekordy życiowe, a tym samym zajmuje siódmą lokatę wśród siłaczy ważących do 96kg. Siódmy w kraju to znaczy bardzo wiele.

24 marca w niedzielę o 9:00 rozpoczął rywalizację w kategorii wagowej 81kg debiutujący w MP JiJ kolejny zawodnik ATLETY Rafał Gnoza. Rwanie rozpoczął od 63 kilogramów w pierwszym podejściu. W drugim podejściu zadysponował 68kg (o1kg więcej od rekordu życiowego) i wyrywał nad głowę ale próba ta nie uzyskała akceptacji sędziów. Odczucie lekkości sztangi przez zawodnika dało nadzieję wyrwania w trzeciej próbie 70 kilogramów. Niestety sztanga o wadze 70kg została przerzucona za głowę, po czym spadła z tyłu i oczywiście próba nie zaliczona. Podrzut Rafał rozpoczyna z powodzeniem na 85kg. W drugiej próbie poprawnie zaliczył 90kg. W trzeciej próbie sztanga o wadze 95kg stawiła opór już w fazie zarzutu. Oba boje dały w rezultacie 153kg co pozwoliło na zajęcie 17 miejsca wśród sztangistów do 81kg w Polsce. To pierwszy start Rafała Gnozy w tak wysokiej rangi zawodach. Na poprawienie wyników w tej kategorii wiekowej ma jeszcze 2 lata.

7 miejsce w Polsce Dominika Kuleszy to bardzo dobry rezultat, a osiągnięty wynik w dwuboju 259kg lokuje go w czołówce zawodników naszego kraju. Debiut Rafała Gnozy i jego sklasyfikowanie na 17 pozycji w Polsce należy uznać za zadowalający. Już samo uzyskanie minimum pozwalające na udział w MP U-20 jest satysfakcjonującym osiągnięciem. Tak relacjonują zmagania swoich podopiecznych trenerzy UKS ATLETA Ostrołęka Władysław Niedźwiecki i Karol Janczewski.

W 63 Mistrzostwach Juniorów i 23 Mistrzostwach Juniorek na puławskich pomostach o jak najlepsze rezultaty uczestniczyło 57 pań i 138 panów z całego kraju.

W.N.